Moji zákazníci na tvorbu webových stránek mě často osloví s dotazem, jestli máme vlastní redakční systém a nebo jestli to „bastlíme“ na těch systémech zdarma. Kdyby šlo o firmu s obratem v miliardách a měli by velmi specifické požadavky, tak to chápu. Ale když jde o běžný web s několika podstránkami…
Redakční systém zdarma je například WordPress nebo Joomla. Jak si udělat web sám a zadarmo s použitím WordPressu najdete v seriálu Dělám si web sám.
Pokud se mě někdo takhle zeptá a v jeho hlase je podtón, že „tamty věci zdarma, to jsou nějaký nekvalitní tentononc,“ tak je mi jasné, že se přede mnou dostal do soukolí šikovného obchodníka, který prodává nějaký „super systém za super peníze.“
WordPress i Joomla jsou propracované systémy
WordPress je nejrozšířenější redakční systém na světě a používají ho i velmi solidní weby s velkou návštěvností. Je to velmi kvalitní systém.
Joomla tak rozšířená není, ale také jde o velmi kvalitní systém a používá ho spousta solidních webů s vysokou návštěvností a výdělky v milionech.
Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma systémy je, že jsou prostě jiné – hodí se na rozdílné věci. O detailech jindy.
Kvalitní a zdarma? Ano
Někteří lidé si myslí, že když je něco zdarma, tak to nemůže být kvalitní.
Tohle možná platí o studující kadeřnici versus zkušené kadeřnici s praxí, ale neplatí to u počítačů. U počítačů často najdete velmi kvalitní služby a produkty zcela zdarma. Ona i ta studující kadeřnice může být leckdy lepší, než ta placená.
Ovšem POZOR, někdy nástroje zdarma pro Vaše webové stránky opravdu stojí za starou bačkoru! Musíte vědět, do čeho jdete. Zkoušel jsem i jiné redakční systémy zdarma, kromě Joomly a WordPressu, a většinou to stálo za prd.
Kdybych se měl jako projektový manažer ujmout vývoje systému podobného WordPressu, tak půjde o zakázku za několik milionů. Jenom blbec by to nevyužil, když je to zdarma.
Další věc je, že redakční systémy WordPress a Joomla někdo neustále vyvíjí. Kdybyste měli vlastní systém a chtěli držet krok s dobou, musíte si platit vývojáře, který bude na systému neustále pracovat.
Proč jsou zdarma?
Na začátku všech softwarů zdarma je většinou nadšení mladého vývojáře. Buď sám a nebo s kamarády vytvoří zpočátku jednoduchý systém pro své vlastní potřeby a pak ho dá k dispozici ostatním lidem – protože proč ne.
Pokud se nápad ujme, tak má vývojář radost, že mu lidi děkují a na systému dál pracuje zdarma. Pak se někdo další přidá a najednou je nadšenců celý tým. Udělají si webovou stránku a lidi jim tam děkují a třeba i posílají finanční dary, aby je podpořili.
Když se systém rozroste a stane se celosvětovým hitem, tak samozřejmě i když je zdarma, tak z toho jsou nemalé peníze.
Lidé například přispívají dary na údržbu systému. Nebo jsou zde organizace, které rády zaplatí nějakou speciální verzi daného systému pro sebe – a kdo jiný by to uměl lépe, než tvůrce? Nebo jsou zde doplňkové placené funkce, které si dost lidí připlatí. Nebo se dá umístit reklama na stránku, kde je systém ke stažení. A tak dále, a tak podobně.
V neposlední řadě jde o obrovskou prestiž. Programátory systémů jako WordPress a Joomla znají tisíce lidí a nikdy nebudou mít nouzi o dobře placenou práci.
Na co se systém na míru hodí?
Jiná věc jsou vysoce náročné weby nebo weby se specifickou strukturou a požadavky.
Jako třeba online jízdní řád nebo slovník. Nebo web filmové společnosti napojený na jejich existující databázi filmů.
Na takové weby se spíš hodí naprogramovat systém na míru.
Případně mají systémy na míru třeba organizace typu Pražská elektrická, kde každý článek prochází schvalovacím procesem asi tak 180-ti lidí a tak mají tyto schvalovací procesy do webu zakomponované.
Nebo kdyby šlo o web s návštěvností miliony denně, tak to by také chtělo systém na míru.
To už jsou pak weby, které se řeší zcela jinak. Využívají i jiný programovací jazyk a tak dál. Prostě složitosti.
Jinak jsem se ale za 15 let tvorby webů v podstatě nesetkal s běžným webem, který by nebylo vhodné provozovat na redakčním systému zdarma.
Když jsem se s tím setkal, tak například protože zákazník prostě chtěl něco speciálního a líp se mu prodával systém na míru. Nebo šlo o weby s opravdu velmi specifickými požadavky.
Vlastní systém bude vždy horší
Pokud chce někdo „vlastní systém“ v řádech desítek tisíc, tak to vždy bude horší než WordPress a Joomla. I kdyby to byly jen peníze za licenci.
Dělal jsem dřív lidem vlastní systémy, ale upustil jsem od toho, je to prostě blbost.
To se prostě už nedělá, dnešní WordPress a Joomla jsou natolik kvalitní, že není důvod.
Do redakčních systémů zdarma můžete naprogramovat co chcete pomocí pluginů, takže to vůbec nemusí zvenčí vypadat jako WordPress nebo Joomla.
Možná si někdo myslí, že WordPress = blog. Tak to není. Na WordPressu můžete rozběhnout web, který vypadá jakkoliv. Stejně tak na Joomle.
Komentovat